Intensive course of Czech language for foreigners (Čeština pro cizince) 2 semester

Course details

Price48000 CZK
Duration560 teaching units

For whom is the course intended?

The intended audience of the course are foreign students, primarily those from Russian‑speaking countries (Russia, Ukraine, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan) who want to continue in the studies at any of the Czech universities. The course is designed for complete beginners. After the completion of the course, the students will be able to communicate actively in everyday situations and their linguistic skills will be sufficient for further studies at a university.

Final Exam

Schedule

7. 9. 2020 - 30. 6. 2021 - the course consists of 560 teaching units in 16 hours a week (4 units a day)

Price

two-semester course: 560 teaching units (2 semester), CZK 48,000  (the price does not include accommodation)

How do I register?

Accommodation

For complete information see http://www.kam.vutbr.cz/english/

Contact

Bc. Marcela Přikrylová, prikrylova@lli.vutbr.cz     (office-Technology park, Institut of Life Long Learning, Purkyňova 464/118, 612 00 Brno, 7th floor, room 7.31)

How to get to „INSTITUT OF LIFE LONG LEARNING“

INSTITUT OF LIFE LONG LEARNING (map) is located in Brno's Královo Pole quarter. If you are coming to Brno by train, in front of the main train station, take tram line no. 12 in the direction „Královo Pole - Technologický park“ and get off at the „Technologický park“ stop (the last stop of the tram).

Than go by foot to the right and there is Faculty of Chemistry – our Institut is on 6th and 7th floor.

Course form

Term

PERSONAL DETAILS

First name *
Family name *
Academic degree
Passport number *
Date of Birth *
Birthplace *

ADDRESS FOR CORRESPONDENCE

Home address (please write your exact address with postcode) *
Address in CR
Telephone *

EDUCATION

School attended before *
Required studies after completing the course of CZ language (Please write the name of the university and also study programme) *
Souhlas se zpracováním osobních údajů *
Uděluji souhlas VUT v Brně, IČ 00216305, se sídlem Antonínská 548/1, 601 90 Brno, ke zpracování svých osobních údajů obsažených v této přihlášce, za účelem účasti na kurzu celoživotního vzdělávání, pořádaném Institutem celoživotního vzdělávání VUT. VUT bude shromažďovat osobní údaje v rozsahu uvedeném v této přihlášce a bude je dále zpracovávat. Poskytnutí osobních údajů je dobrovolné. VUT bude osobní údaje zpracovávat automatizovaně vlastními zaměstnanci a osobní údaje nebudou zpřístupněny třetím osobám. V souladu s ustanovením § 12 zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů je VUT povinno poskytnout subjektu údajů na jeho žádost informaci o zpracování jeho osobních údajů, o jeho účelu, o osobních údajích, které jsou předmětem zpracování, včetně informací o jejich zdroji, povaze automatizovaného zpracování a o příjemcích osobních údajů.
Web:

* All items with asterisk are required.