Praktický průvodce psaním bakalářské a diplomové práce

Délka6 hodin
LektorMgr. Jan Táborský
Mgr. Jan Táborský je zkušený korektor, redaktor a konzultant v oblasti českého jazyka. Vystudoval český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde později pracoval jako asistent (vedl např. pravopisné a stylistické semináře). Znalosti češtiny si prohloubil také během svých úvazků v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. Má praxi z několika redakčních míst ve státním, neziskovém i komerčním sektoru.

Kurz se věnuje všem podstatným fázím tvorby bakalářské nebo diplomové práce. Obsahuje mnohá doporučení, jak postupovat, aby byl celý proces co nejefektivnější. Lektor uvádí jak obecné zásady, tak konkrétní příklady z oblasti práce se zdroji a odbornou literaturou (včetně fakultních předpisů a pokynů), jazykové stylizace textu, pravopisných a gramatických korektur a formální úpravy práce. Po skončení kurzu je lektor účastníkům k dispozici pro individuální konzultace.

Hlavní tematické okruhy:

1. Rešerše
  2. Odborný styl, bezchybná gramatika a pravopis
  3. Členění textu
  4. Poznámkový aparát
  5. Abstrakt, anotace a resumé
  6. Vkládání obrázků, tabulek a grafů
  7. Citace a bibliografické údaje
  8. Rejstříky
  9. Formální úprava práce

Kurz je vhodný pro všechny studenty bez ohledu na to, zda již závěrečnou práci píší, nebo je to teprve čeká.