Jak se učit (v době koronaviru) - webinář

Délka2 x 3 hodiny + 1 hodina
LektorMgr. Milan Bumbálek

KAPACITA NAPLNĚNA

A. Lincoln - Dejte mi šest hodin na pokácení stromu a já strávím první čtyři broušením sekery.

Schopnost rychle a spolehlivě si osvojit důležité informace je zcela nezbytnou dovedností nejen ve škole, ale rovněž v osobním životě a zaměstnání. Přesto se ve školách procesu učení téměř nikdo nevěnuje a většina studentů se učí velmi nákladnou metodou pokusů a omylů.

Účelem tohoto kurzu je představení technik, které mohou studentům usnadnit studium a výrazně zlepšit zapamatování. Kurz se věnuje rovněž problematice prokrastinace (odkládání), která může být problémem zejména v souvislosti s narůstající distanční výukou a představí několik tipů, jak s ní bojovat.

Kurz je rozdělen do 2 dvou navazujících bloků s bonusovým závěrečným blokem pro rekapitulaci. Mezi jednotlivými bloky účastníci dostanou příležitost trénování nových poznatků a technik pro jejich lepší upevnění.

3.3.2020 16:00 - 19:00 Blok č. 1 – Příprava a zpracování učiva [Jak začít (a vydržet) a jak si připravit informace] – délka 3 hodiny

V rámci úvodního bloku si představíme jednotlivé fáze procesu učení a budeme se věnovat základnímu nastavení podmínek pro optimální učení, zejména přípravě prostředí, práci s motivací a techniky, které nám mohou usnadnit učení vůbec zahájit a následně v něm pokračovat.

Následně se seznámíme se základními principy pro zpracování informací a jejich přínosy pro snadnější pochopení a lepší zapamatování a vyzkoušíme si techniku pro efektivnější čtení.

17.3.2020 16:00 - 19:00 Blok č. 2 – Zapamatování a učební strategie […Jak se učit] – délka 3 hodiny

Ve druhém bloku si nejprve představíme základní strategie pro zjednodušení a vizualizaci informací a následně se zaměříme na lidskou paměť a ukážeme si, co paměti pomáhá, jak a proč zapomínáme a jak si opakovat pro zajištění dlouhodobého zapamatování. Představíme si rovněž jednotlivé strategie učení a srovnáme jejich výhody a nevýhody.

Bonusový blok– délka 1 hodina

Účelem posledního (bonusového) bloku je rekapitulace předchozích 2 bloků a možnost získání zpětné vazby k aplikaci technik (co se povedlo, co méně a jak postupovat dále).