Jak se učit - pro studenty prvních ročníků - webinář

Délka2 x 3 hodiny
LektorMgr. Milan Bumbálek

Webinář je rozdělen na dva na sebe navazující bloky. První proběhne 29.10. a druhý 5.11. dopoledne.

A. Lincoln - Dejte mi šest hodin na pokácení stromu a já strávím první čtyři broušením sekery.

Přechod na vysokou školu může představovat pro nové studenty řadu náročných výzev, ať už se jedná o potřebu zvládnutí velkého množství učiva či nutnost efektivní organizace času.

Účelem tohoto webináře je studentům prvních ročníků představit techniky, které jim mohou usnadnit studium a výrazně zlepšit zapamatování. Webinář se současně věnuje rovněž problematice prokrastinace (odkládání) a způsobům jak s ní lépe pracovat.

Webinář je rozdělen do 2 dvou navazujících bloků, v jejichž průběhu účastníci dostanou rovněž příležitost trénování nových poznatků a technik pro jejich lepší upevnění.

Blok č. 1 – Příprava a zpracování učiva [Jak začít (a vydržet) a jak si připravit informace] – délka 3 hodiny 29.10.2021 9:00 - 12:00

V rámci úvodního bloku si představíme jednotlivé fáze procesu učení a budeme se věnovat základnímu nastavení podmínek pro optimální učení, zejména přípravě prostředí, práci s motivací a techniky, které nám mohou usnadnit učení vůbec zahájit a následně v něm pokračovat.

Následně se seznámíme se základními principy pro zpracování informací a jejich přínosy pro snadnější pochopení a lepší zapamatování a vyzkoušíme si techniku pro efektivnější čtení.

Blok č. 2 – Zapamatování a učební strategie […Jak se učit] – délka 3 hodiny 5.11.2021 9:00 - 12:00

Ve druhém bloku si nejprve představíme základní strategie pro zjednodušení a vizualizaci informací a následně se zaměříme na lidskou paměť a ukážeme si, co paměti pomáhá, jak a proč zapomínáme a jak si opakovat pro zajištění dlouhodobého zapamatování. Představíme si rovněž jednotlivé strategie učení a srovnáme jejich výhody a nevýhody.