Česky English Deutsch Pусский

Brněnské podzemí 2022/2023 úterý

Informace o kurzu

Cena700 Kč
Délka2 semestry
LektorIng. Aleš Svoboda
Ing. Aleš Svoboda (*17. 8. 1959 v Uherském Hradišti) vystudoval Fakultu stavební Vysokého učení technického v Brně (1979–1983), poté pracoval jako projektant ve Státním ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů (SÚRPMO). Od roku 1992 je společníkem projekční kanceláře R–atelier, s. r. o. Stavebněhistorickým průzkumem brněnského podzemí se zabývá od roku 1987. Je autorem tří dílů knihy Brněnské podzemí a knihy Kostnice u sv. Jakuba, dokumentu Historická mapa podzemí města Brna z roku 1991 a jejích dalších aktualizací (1997, 1999, 2001). Přednáší a publikuje o problematice průzkumů brněnského podzemí, podílí se na projektech průzkumů historických podzemních objektů a jejich začlenění do současných městských struktur. Je spoluautorem projektů a expozic Zpřístupnění brněnského podzemí (Mincmistrovský sklep, Labyrint pod Zelným trhem, Kostnice u sv. Jakuba, vodojemy pod Žlutým kopcem atd.). Žije a pracuje v Brně.

 

Rozsah kurzu: 2 semestry,  zahájení 11. 10. 2022

Lektoři: Ing. Aleš Svoboda

Konání kurzu: 1x za 14 dní v úterý , 10:00 - 11:30

Místo konání: Přednáškový sál, budova VUT v Brně na adrese Kounicova 966/67a

Náplň kurzu:

Historie brněnského podzemí je velmi bohatá a jeho rozsah s pokračujícím průzkumem stále roste. Za více než třicet let systematické činnosti bylo objeveno a sanováno překvapivé množství zajímavých sklepních prostor, chodeb, štol a studní, při nichž bylo zdokumentováno na tisíce archeologických nálezů a učiněno mnoho důležitých historických poznatků. Některé z nich, doplněné o známé historické souvislosti, dispoziční schémata a archeologické nálezy, představují přednášky Aleše Svobody. Při nich umožňuje nahlédnout prostřednictvím fotografií a osobních zkušeností a vzpomínek do míst jen obtížně přístupných, ale nanejvýš zajímavých, která nebyla doposud nikdy zveřejněna. Svými novými informacemi o specifické stavební činnosti našich předků nepochybně rozšíří znalosti a fakta o mnohotvárné historii města Brna.

Série přednášek na téma brněnského podzemí je zaměřena na nejzajímavější historické lokality města a zároveň na mimořádné nálezy a objevy, které se v nich během průzkumů uskutečnily. Přednáška se však zaměřuje i na historické souvislosti, v nichž podzemní stavby vznikaly a přibližuje posluchačům propojenost nadzemí i podzemí v různých časových obdobích. Přibližuje posluchačů skrytou část historie města Brna a objevuje pro ně zajímavé historické souvislosti.

Témata přednášek:

 1. Úvod a Špilberk       
 2. Jakubské náměstí 
 3. Kostnice u sv. Jakuba
 4. Petrov
 5. Žlutý kopec
 6. Zelný trh 1. část 
 7. Zelný trh 2. část  
 8. Česká a Solniční ulice
 9. Kapucínské náměstí
 10. Pekařská ulice
 11. Orlí ulice
 12. Moravské náměstí 1. část
 13. Moravské náměstí 2. část
 14. Dominikánské náměstí 1. část
 15. Dominikánské náměstí 2. část

 


VUT Design

© 2000-2021 Institut celoživotního vzdělávání VUT v Brně
Sídlo: Purkyňova 464/118, 612 00 Brno

SOUHLASÍM
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.